Adölesanda Beslenme

ergenlik döneminine dikkat!

ADÖLESAN ( ERGENLİK ) DÖNEMİNDE BESLENME
Diyet tedavisinin amacı; gencin yaşına uygun, temel besin ögesi gereksinimlerini sağlayarak, doğru ve kalıcı beslenme alışkanlıkları kazandırmak, hedeflenen ağırlığa yavaş yavaş ulaşmak, normal büyüme ve gelişmeyi aksatmamaktır. Bu nedenle  düşük enerjili diyetlerin uygulanması sakıncalıdır.
 
Adolesanların beslenme alışkanlıkları ve  diyet  örüntüleri incelendiğinde genellikle;
• Öğün atladıkları ve atlanan öğünlerin çoğunlukla sabah kahvaltısı ve öğle yemeği olduğu
•  Atıştırmalık besinleri fazlaca  tükettikleri ve hızlı hazır (fast-food) beslenmeyi tercih ettikleri,
• Sebze-meyve tüketimlerinin yetersiz olduğu, 
• Bu alışkanlıkları nedeniyle besin çeşitliliğinin ve minerallerden yetersiz, enerji, tuz, yağ ve basit
karbonhidratlardan zengin olduğu belirlenmiştir.
Bu nedenlerle, çoğu adolesanın yanlış alışkanlıklarını düzeltebilmek, herhangi bir enerji kısıtlamasını
gerektirmeden tedavide başarı sağlayabilmektedir
 
Tedavinin başlangıcında çok ayrıntılı bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Tedaviye yönelik annenin  ve/veya gencin motivasyonunu öğrenmek önemlidir. Bu  konuda istekli olmaları, tedaviye kolaylık sağlayacaktır.

ayrıntılı diyet öyküsü  önemlidir.


 Bundan sonraki aşamada ayrıntılı diyet öyküsü alınmalıdır. Temel olarak, tüketilenden daha fazla enerji  alınması, şişmanlığın nedenlerindendir ve fazla enerji alımını etkileyen pekçok  faktör bulunmaktadır.
 
Dengeli düzenlenmiş diyetler yeterli miktarda vitamin ve mineral sağlayan diyetlerdir. Ancak okul çağı ve adolesan döneminde, kontrol altında, kısa süreli düşük enerjili diyetlerin uygulanabildiği dönemlerde yetersizlikler söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle verilen diyetlerin, çocuğun yaş grubuna göre gereksinimleri karşılayıp karşılamadığı denetlenerek gerekiyorsa ekleme  yapılmalıdır.
Öğün Sayısı, günlük enerji alımının 5-6 öğüne bölünmesi , ayrıca azar azar sık sık beslenme, acıkmayı ve bir sonraki öğünde besin alımını azaltması nedeniyle önerilmektedir. Ancak, özellikle  okul çağı çocuklarda bu sayı belirlenirken okul koşulları göz önünde bulundurulmalıdır

fiziksel aktivite unutulmamalı

Gerek ergenlerde,gerekse çocuklarda hedef sağlıklı beslenmelerine özen göstermenin yanı sıra fiziksel aktiviteye de ağırlık vermelerini sağlamak olmalıdır.
Ergenlikte daha çok  bilgisayar ve televizyon karşısında geçirilen zaman artmakta, hareket azalmakta.Bu olumsuz  tabloyu engellemek için ergenleri salon sporu yerine takım sporlarına yönlendirmek (futbol,voleybol,basketbol ) başarı sağlayacaktır.