Light Ürünler Konusunda Bilmediklerimiz

Diyabetik demek;

Diyabetik demek, içinde şeker yok demektir. Diyabetik ürünlerin içinde şeker yerine tatlandırıcılar (doğal veya yapay) eklenmiş olabilir
Diyabetik ürünlerin içinde bulunan şeker yerine tatlandırıcı olarak aspartam,asasülfam potasyum,sorbitol vb.kullanılır.Böylece kan şekeri yükselmez.Ama kalorisinde bir azalma mevcut değildir.Hatta bazı ürünlerde normal üründen fazla bile olabilmektedir.Dikkatli tüketim önerilir.

Light ürün Demek;


Light; kalorisi düşük, yani bir yiyeceğin içindeki şekeri veya yağı azaltılmış anlamına gelir. (türk gıda kodeksine göre toplam enerjisi en az %25 azaltılmıştır.)
Bir ürünün içerisindeki diyet ürün yada light ürün ibaresi o besinin gün içerisinde serbestçe tüketileceği ,enerjisi olmadığı anlamına gelmez.

diyabetik ürün -light ürün aynı anlama gelmez

Diyabetik ile light  ürün aynı anlama gelmez. Bunların hepsine, yani şekersiz, az şekerli, tatlandırıcılı, az yağlı veya yağsız ürünlere diyet ürün denilebilir... 
Diyabetli birey canı tatlı istediği zaman şeker ihtiyacını karşılamak için Diyabetik ürünlere yönelerek bu ihtiyacını giderir. İçinde şeker yerine geçebilecek, kalorisi olmayan veya çok çok düşük olan tatlandırıcılarla hazırlanan tatlılar ve çikolatalar diyabetlilere uygun olarak piyasada yerini almıştır.
Ancak diyabet haricinde kilo problemi yaşayanlar da bu tarz ürünlere  yönelme ihtiyacına paralel olarak yağ  yerine yağa benzeyen yine kalorisi azaltılmış maddelerle hem light yani düşük kalorili hem de diyabetik ürünler piyasada yerini almaya başlamıştır.

Light ürün tanımlamaları

Light ürünler kalorilerine,yağlarına ve şeker terimlerine göre çeşitli  sınıflandırmalar içerirler.
Kalorilerine göre;

-Düşük kalorili dendiğinde;
Porsiyonu 40 kaloriden az enerji verir demektir.
-Kalorisi azaltılmış;Aynı yiyeceğin 1 porsiyonluk miktarından % 25 daha az kalorili demektir.
-Kalorisiz ; 1 porsiyonu 5 kaloriden az kalori içerir demektir.

Yağ açıklamalarına göre;

-Yağsız;1 porsiyonu % 5 den az yağ içerir demektir.
-Düşük yağlı;1 Porsiyonda 3-4 grdan daha az yağ içerir anlamına gelir.
-Yağı azaltılmış;Aynı yiyeceğin 1 porsiyonluk miktarındaki yağdan%25 daha az yağ içerir demektir.

Şeker açıklamalarına göre;

-Şekersiz; 1 porsiyonu % 5 den az şeker içerir demektir.
-Şekeri azaltılmış;Aynı yiyeceğin 1 porsiyonluk miktarındaki şekerden % 25 daha az şekerli demektir.


 
Bu bilgiler ışığında kişiler nasıl olsa light ürün,kalorisizdir diyerek istedikleri kadar tüketilebilir  düşüncesinin yanlış olduğunu vurgulamakta yarar vardır. Bu düşünce ile alınan kalori miktarı artacağından kilo verememe hatta kilo alma olasılığına karşı uyarılar yapılmalıdır.Ancak porsiyon kontrolü yaparak tüketilebileceği vurgulanmalıdır.

Light sütler;İçerisindeki toplam yağ azaltılmış ama diğer besin öğelerinde bir kayıp söz konusu değildir.Güvenle tüketilebilir.