Güncel Konular

probiyotikler ve faydaları

PROBİYOTİKLER NE İŞE YARARLAR?
Bağırsaklarımızda 100 trilyon kadar canlı bakteri vardır.bunların bir kısmı faydalı bir kısmı zaralı bakterilerdir.Bağırsak floramızın düzenlenmesi,iyi huylu bakterilerin artıp,zararlı bakterilerin yok edilmesi için bize yardımcı olan canlı mikroorganizmalardır.Kelime anlamı yaşam için faydalı canlılar diye açıklanmaktadır.
Probiyotikler bağışıklık sisteminin iyi çalışması,gıdaların sindirimi ve emilimi için gereklidir.Bağırsak hareketlerini n düzenlenmesi için dışarıdan alınması gereklidir. Bu bakteriler vücutta bir denge içerisindedir.Ancak antibiyotik kullanımı bu faydalı bakterileri öldürebildiği için çok antibiyotik kullanan,bağırsak hareketleri düzensiz,gaz ve şişkinlikten yakınan kişiler için probiyotik kullanımı gereklidir.
Yoğurt ve kefir  probiyotik bakteriler açısından oldukça zengin  besinlerdir.
Sindirim sistemi rahatsızlıkları dışında ,kanser hastaları ve bağışıklık sistemi düşük kişilerde de iyi geldiği biliniyor.Gaz ,şişkinlik şikayeti olanlar da probiyotik kullanımına ağırlık vermelidirler.


kefirin faydaları

KEFİR
Literatürlere göre kefir; kültür ilave edilerek üretilmiş, insan sağlığı açısından yararlı etkiler yapan, ayran benzeri fermente bir içecektir. Ekşi ve ferahlatıcı tadı ile ayrana, probiyotik bakterilerin bağırsak sisteminde tutunma özelliği ile de yoğurda benzemektedir.
Geleneksel şekilde sütün, kefir taneleri ile fermente edilmesiyle üretilmektedir.
Kefir, eskiden beri bilinen bir içecek olup kökeni Kuzey Kafkaslar’dır. Kefirin tarihçesi konusunda fazla kaynak bulunmamakla birlikte Kafkaslar’da yaşayan göçebe halkın serinlemek amacıyla tesadüfi bir şekilde, inek ve keçi sütünü kullanarak ürettikleri düşünülmektedir. 
Kefir ,ilk probiyotik içecektir ve doğal kaynaktır.
İlk anne sütü ile vücuda  yerleşen probiyotikler  bağırsaklarda canlı olarak yaşar  ve kolonize bir yapı oluştururlar.
Kefirin bir antibiyotik olmasının yanısıra, kimyasal antibiyotiklerin içeriğindeki kimyasalların atılmasına da katkıda bulunduğu bilinmelidir. Kefir faydalarından bir diğeri de kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmasıdır.
 patojen mikro organizmalara karşı etkilidir. 
Kefir, midedeki gastrit problemlerinin tedavisinde de kullanılmaktadır. Sindirimi kolaylaştırır, vücut fonksiyonlarını düzenler.

probiyotik tarifler

kefir ile cacık:
1 su bardağı kefir
1 adet salatalık
1 çay kaşığı kuru nane
Dereotu                                                                                                            Kefir ile salata
                                                                                                            1 su bardağı kefir
                                                                                                            İsteğe göre  haşlanmış karnıbahar-brokoli
                                                                                                            1 yemek kaşığı zeytinyağı
                                                                                                           2-3 diş sarımsak