Trans Yağlara Dikkat...

Trans yağlar,bitkisel yağlara hidrojen eklenerek ve yüksek sıcaklıkta doyurulması işlemidir.Bu işlem sıvı yağlardaki doymamış yağ asitlerini daha doymuş hale getirirerek sertleşmesine sebep olurlar. ABD’de Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda, margarin üretiminde hidrojenasyon neticesinde transyağ asitlerinin oluştuğu, transyağ asitlerinin de belli bir miktardan fazla alındığı takdirde kalbe zararlı olabileceği ortaya konuldu. Son yıllarda zaman zaman gündeme taşınan tartışmalar da temelde buna dayanmaktadır.

Margarinler, üretimde ortaya çıkan trans yağ asitleri nedeniyle kalp sağlığı bakımından riskli sayılmaktadır.
Trans yağların, Kardiyovasküler fonksiyonlarda LDL‐kolesterolü arttırıp, HDLkolesterolünü azalttığı, platelet yapışkanlığını arttırıp ve kalp krizi riskini ikiye katlaması gibi sağlık üzerine olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kanser,kadınlarda kısırlık ve diyabete yol açabilmektedir.
Ayrıca trans yağlar karaciğerinizin daha fazla kolesterol oluşturmasına yol açar.
Bu olumsuz etkilerinden dolayı dünyada ve Türkiye’deki  büyük gıda şirketleri ürünlerdeki trans yağ  miktarını sıfırlamak adına yasal düzenlemelere gittiklerini vurgulamaktadırlar.1995 yılından bu yana AB politikalarına paralel uygulamalara gidildiğini belirtmektedirler.
Ancak bilinmesi gereken en önemli konu trans yağlar sağlığımızı ciddi şekilde tehdit etmektedir.